Wosk pszczeli.

Wosk pszczeli –tłuszczowiec  wydzielany w postaci płynnej przez gruczoły woskowe pszczół woszczarek. Gruczoły te znajdują się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Po zastygnięciu na płytkach chitynowych dolnej części odwłoka. Powstałe w ten sposób białawe przeźroczyste łuseczki woskowe służą pszczołom do budowania plastrów w ulu do wychowu młodych pszczół oraz magazynowania w nich pierzgi i miodu. Jest barwy białej poprzez jasnożółtą, pomarańczową, do ciemnobrązowej. Ciemniejsze zabarwienie wosku plastra spowodowane jest domieszką kitu pszczelego oraz zanieczyszczeniami. Zapach jest podobny do aromatu miodu. Stanowi mieszaninę ok. 15 związków chemicznych, głównie estrów, ale także występują w nim wolne kwasy, alkohole i węglowodory. Są też związki mineralne oraz barwniki i substancje aromatyczne, a także nieco kitu pszczelego. Wosk w  temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Topi się przy 62-65°C (w zależności od składu). Jego ciężar właściwy wynosi 0,956-0.969 g /cm³. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu. W miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemnożółtą a nawet ciemnobrązową.

Przyjęło się iż najbardziej wartościowym dla ludzi produktem pszczół jest miód, ale również produkt uboczny powstały podczas wytwarzania słodkiego produktu, czyli wosk, ma cenne właściwości, które są często wykorzystane. Użycie wosku ma długą tradycję, jest stosowany od wielu tysięcy lat. Wosk, poza pszczelarstwem (wyrób węzy), znalazł zastosowanie w wielu cennych dla gospodarki gałęziach przemysłu.

Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje wosk do wyrobu maści i plastrów, a kosmetyczny do produkcji kremów, pomadek do ust, kredek i szminek. Wielu farmaceutów uważa, że większość plastrów, maści i kremów powinno być przygotowywanych na pszczelim wosku. Jest on bowiem łatwo wchłaniany przez skórę, nadaje jej gładkość oraz delikatność. Istnieje wiele kosmetyków na bazie wosku pszczelego. Preparaty te zawierają wosk oraz pozyskane z ula produkty. Przede wszystkim wykazują działanie nawilżające, natłuszczające, regenerujące i ochronne. Z dodatkiem wosku pszczelego produkuje się mleczka oczyszczające, które łagodnie i skutecznie usuwają makijaż. Powstają także odświeżające toniki pielęgnujące, nawilżające balsamy do ciała, kremy do różnych typów cery. Pojawiają się również kremy nawilżające z witaminami, A, E, F, a także z filtrami UV, które odżywiają, regenerują i łagodzą podrażnienia. Hydro toniki to preparaty oczyszczające i pielęgnujące, które dzięki zawartości hygrodermu i wosku pszczelego silnie nawilżają i poprawiają elastyczność

Wosk pszczeli wykorzystywany jest też w lecznictwie. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, skóry, chorób serca i innych. Do niedawna lecznictwo produktami pszczelimi traktowano jako element medycyny ludowej, jednak dzięki rosnącej liczbie badań, na dobre wkraczają do życia codziennego. Stanowią podstawę wartościowych kosmetyków i środków wspomagających leczenie. W lecznictwie stosuje się różnorodne produkty: miód, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele i wosk. Ponadto ma wiele zastosowań w dermatologii i jest wykorzystywany jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i odnawiającym przy leczeniu oparzeń i ran. Niektórzy lekarze polecają, by zamiast gumy żuć, odkrajane kawałki plastra z miodem lub woskowo miodowe cukierki.  Żucie aktywizuje wytwarzanie śliny, podwyższa przemianę materii, wosk mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu i wzmacnia dziąsła, pomaga w zapaleniu jamy ustnej, w astmie i gorączce siennej.

Najbardziej znanym zastosowaniem wosku pszczelego jest wyrób świec. Szczególnie cenne jest działanie substancji wydobywających się ze spalanych świec woskowych, które zawierają wosk pszczeli. Podczas palenia świec odczuwany jest miły i orzeźwiający zapach. Dodatkowo świece te nie wydzielają dymu, działają kojąco i relaksująco, a także wprowadzają pozytywny nastrój. Ważne jest, że świece z wosku pszczelego jonizują ujemnie powietrze, czyli neutralizują negatywne promieniowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo jony te oczyszczają powietrze łagodząc alergie, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Aromat świec woskowych likwiduje również zapach dymu tytoniowego, podnosi wydolność organizmu i zwiększa zdolność zapamiętywania. Płomień świecy woskowej działa oczyszczająco na sfery duchowe, powoduje przepływ dobrej energii, uspokaja nerwy i wycisza emocje.

 

Źródła:

Encyklopedia pszczelarska;

http://wcinaj-miod.pl;

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wosk_pszczeli;

http://www.ulikroztocze.pl/pszczeli_wosk.php;